Doradztwo zawodowe

Często zadawane pytania dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023

Prezentacja dla rodziców i uczniów klas 8 dotycząca rekrutacji i logowania

Wirtualna biblioteka 1

Informacje dotyczące Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego projektu edukacyjnego Ministra Obrony Narodowej skierowanego do zdolnej młodzieży.

Dzień otwarty Zespołu Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce 

Szanowni Państwo, 

Zachęcamy uczniów klas ósmych oraz ich rodziców do zapoznania się z Ofertę Edukacyjną Zespołu Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce na rok szkolny 2022/23, która dostępna jest na stronie internetowej https://moscicki.edu.pl/ 

W tym roku Zespół Szkół otwiera wiele ciekawych kierunków technicznych: technik informatyk, technik programista, technik elektronik, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik hotelarstwa oraz klasę liceum ogólnokształcącego o profilu biologiczno-chemicznym. 

Szkoła organizuje  Dzień Otwarty, który odbędzie się w najbliższy piątek tj. 8 kwietnia 2022 r. o godzinie 17:30 (ulica Inżynierska 1, Zielonka).  

Dyrekcja szkoły wraz z Zespołem ds. Promocji Zespołu Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce serdecznie zaprasza. 

Iga Kowalczyk-Szczygielska

Szanowni Państwo, 

I Liceum Ogólnokształcące im. B Limanowskiego  w Warszawie organizuje dzień otwarty dla kandydatów. 

Spotkanie odbędzie się 20 kwietnia 2022 o godz. 17:30 w I LO im. Bolesława Limanowskiego w Warszawie przy ulicy Felińskiego 15. 

17:30 – spotkanie z Dyrekcją w auli 

18:30 – zwiedzanie szkoły 

Przekazujemy link do wydarzenia na facebooku.  

Szczegóły również na stronie internetowej ILO  

Rekrutacja do szkół średnich 2022/23

Załącznik 1

Załącznik 2

Zarządzenie 3

Zarządzenie zmieniające ws ustalenia terminów rekrutacji 2022-2023

Pismo ws. Giełdy Publicznych Szkół Ponadpodstawowych prowadzonych na terenie powiatu wołomińskiego

Drogi Rodzicu,

Nazywam się Iga Kowalczyk-Szczygielska i jestem nauczycielem,  doradcą zawodowym w naszej szkole. W bieżącym roku będę prowadziła zajęcia z doradztwa zawodowego z uczniami klas VII i VIII.

W poprzednich latach nauki Państwa dziecko miało już wprowadzane elementy doradztwa zawodowego na lekcjach przedmiotowych i godzinie wychowawczej. Jednak w klasach VII i VIII doradztwo zawodowe to osobny przedmiot, prowadzony w wymiarze 10 godzin lekcyjnych rocznie. Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu, w terminie dopasowanym do ich planu lekcji. Harmonogram otrzymali już ode mnie wychowawcy klas. Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe i nie ma możliwości zwolnienia dziecka z obowiązku uczestniczenia w nich.

Być może zastanawiacie się Państwo, w jakim celu organizowane są lekcje doradztwa zawodowego? Celem tych zajęć jest wsparcie uczniów w rozpoznaniu swoich mocnych i słabszych cech, predyspozycji, uzdolnień, umiejętności i zainteresowań w odniesieniu do zaplanowania dalszego kierunku kształcenia.  

Zapoznam uczniów z polskim systemem dalszej edukacji po szkole podstawowej, dzięki czemu poznają zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Będę starała się przybliżyć uczniom temat rynku pracy, zawodów, jakie można zdobyć, z nastawieniem na zawody poszukiwane na szerokim rynku pracy i lokalnie oraz tzw. zawody przyszłości. Ich obecne wybory powinny wpisywać się w oczekiwania potencjalnych przyszłych pracodawców.

Będziemy omawiać różne czynniki w kontekście wyboru przyszłego zawodu np. zdrowie, predyspozycje fizyczne, umiejętność współpracy w grupie, bycie liderem, samodzielność w podejmowaniu ważnych decyzji i wiele, wiele innych.

Nauczę uczniów tego, jak poprawnie napisać CV czy list motywacyjny, żeby spośród wielu ofert na konkretne stanowisko, przyszły pracodawca dostrzegł to konkretne. Będziemy ćwiczyć udział w rozmowie kwalifikacyjnej/ rekrutacyjnej.

Chcę żeby z doradztwa zawodowego skorzystali wszyscy uczniowie, aby nauczyli się patrzeć na siebie z innej perspektywy niż bycie lub nie bycie „fajnym”, czy przez pryzmat otrzymywania lepszych i gorszych ocen. Rynek pracy zagospodaruje wszystkich i każdy, na miarę swoich potrzeb i możliwości, może w przyszłości odnieść sukces.

Prowadzenie zorganizowanych działań z zakresu doradztwa zawodowego jest obowiązkiem szkół. Działania te mamy uważnie przemyślane, zaplanowane i zapisane w specjalnym dokumencie o nazwie Wewnątrzszkolny system Doradztwa Zawodowego, który jest częścią

statutu szkoły. Elementy działań doradczych realizują wszyscy członkowie rady pedagogicznej. Jako nauczyciele, pedagodzy i doradcy chcemy przez to wspierać naszych uczniów w ich rozwoju oraz przygotować ich do wejścia w przyszłości na rynek pracy, do budowania swojej kariery zawodowej oraz osiągania sukcesu, spełnienia i szczęścia.

Na stronie szkoły w zakładce „doradztwo zawodowe”  będę zamieszczała ważne informacje- zachęcajcie więc dzieci i sami tam zaglądajcie. Zależy mi na współpracy z Państwem jako rodzicami, ponieważ to Wy jesteście pierwszymi doradcami dziecka. Ich sukces to nasza współpraca. To ważne, byśmy zarówno my-nauczyciele, jak i Wy- rodzice i opiekunowie wspólnie prowadzili dla naszych podopiecznych doradztwo, które przygotuje ich do podjęcia dobrych decyzji edukacyjnych i zawodowych.

Jestem do Państwa dyspozycji.

Mój e-mail: iga.kowalczyk@sp3zabki.pl 

Czekam na ciekawe podpowiedzi lub sugestie z Państwa strony.

Zapraszam do kontaktu
Iga Kowalczyk-Szczygielska

Przewodnik dla Rodziców

Drogi uczniu,

„Doradztwo zawodowe”… Być może wielu z Was, widząc tę nazwę
w planie lekcji, pomyślało: „A po co nam kolejny przedmiot? Przecież nie wybieramy się jeszcze do pracy…” To prawda- na razie przed Wami jeszcze kilka lat nauki. Jeśli chodzi o pierwsze zatrudnienie- dzieli Was dużo czasu, ale jeżeli chodzi o pierwsze poważne decyzje, które mają związek z tym, jaki zawód będziecie wykonywać w przyszłości, jest bliżej niż sądzicie.

Niebawem koniec szkoły podstawowej. Pojawią się pytania: „Co dalej? Którą szkołę wybrać? Która będzie najlepsza?”, a potem: „Jakie studia wybrać? Czy wybrać studia czy może szkołę policealną albo kurs kwalifikacyjny ?”  Te pytania są bardzo ważne dla każdego z Was, zaś decyzję musicie podjąć sami. Oczywiście warto jest się poradzić innych, ale ostateczny wybór należy tylko do Was. Powinniście  być dojrzali i świadomi na tyle, aby go dokonać. Tematy i zagadnienia realizowane na przedmiocie Doradztwo Zawodowe mają być dla Was wskazówką i wsparciem.

Doradztwo zawodowe to nie tylko podpowiedzi w kwestii wyboru szkoły czy zawodu. Nie chodzi o to, żebyście po zajęciach z tego przedmiotu byli pewni, że wybieracie Technikum nr 2 czy Liceum nr 4. Nie chodzi o to, byście byli pewni, że chcecie być lekarzami, prawnikami, spawaczami, pielęgniarzami, czy kimś innym. Na lekcjach doradztwa zawodowego dowiecie się jakie są Wasze zainteresowania, predyspozycje, mocne i słabsze strony, umiejętności. Dowiecie się jak wygląda system edukacji w Polsce, poznacie możliwe ścieżki kształcenia, dowiecie się czy warto planować swoją karierę zawodową , a także jakie są zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Zostanie Wam przybliżony temat rynku pracy, zawodów z nastawieniem na omówienie zawodów przyszłości oraz oczekiwaniami pracodawców.  Nauczycie się także poprawnie napisać CV i list motywacyjny oraz dowiecie się jak może przebiegać rozmowa kwalifikacyjna.

Praca zawodowa, to bardzo ważna część naszego życia. Wykonywane przez nas czynności, obowiązki powinny sprawiać nam radość, zadowolenie i satysfakcję, a nie być powodem smutku, rozczarowań czy niechęci i zmęczenia.  Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, cały czas nastawionych na zmiany. Świat pędzi do przodu w ogromnym tempie. Wielu z Was pewnie stanie przed trudną decyzją zmiany zawodu  czy miejsca pracy i dlatego warto być przygotowanym na taką możliwość, wiedzieć , jakie ma się inne opcje do wyboru. Właśnie w tym mają Wam pomóc lekcje doradztwa zawodowego. Mają one pomóc Wam w podejmowaniu mądrych, przemyślanych i dojrzałych decyzji na każdym etapie Waszej edukacji, a także pracy zawodowej.

Przede wszystkim chciałabym, abyście mieli do mnie zaufanie, abyście wiedzieli do kogo się zwrócić po poradę w kwestii wyboru szkoły, zrozumienia siebie, własnych motywacji i zachowań.

Doradztwo zawodowe to szansa dla każdego z Was, żebyście przyjrzeli się sobie, umocnili swoje zasoby i uwierzyli w to, że jesteście wyjątkowi.

Każdy z Was ma szansę na sukces!

Zapraszam do kontaktu
Iga Kowalczyk-Szczygielska
e-mail: iga.kowalczyk@sp3zabki.pl