Biblioteka

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Plakat ZDJECIEWYDARZENIA e

„Biblioteka – świat w jednym miejscu” to hasło przewodnie XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Początek maja to tradycyjnie wielkie święto bibliotek, bibliotekarzy i oczywiście czytelników. Nasza szkolna biblioteka ogłasza z tej okazji konkursy. Klasy 1 i 2 zapraszamy do udziału w konkursie „Mistrz pięknego czytania”. Finał konkursu 13 maja w bibliotece szkolnej. Uczniów klas 3 zachęcamy do napisania krótkiej recenzji ulubionej książki. Więcej informacji można uzyskać u wychowawcy oraz w bibliotece. Zapraszamy również do zapoznania się z nowościami książkowymi.

Swiatowy Dzien Ksiazki

25 kwietnia pracownicy biblioteki zapraszają na „Dzień z książką” w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W tym dniu zachęcamy wszystkich do przyniesienia ulubionej pozycji i czytanie na przerwach oraz dyskusji z przyjaciółmi. Zapraszamy również do zapoznania się z nowościami książkowymi.

Ogłaszamy konkurs „Zareklamuj swoją ulubioną książkę” – plakat, ilustracja, streszczenie czy recenzja a może jeszcze coś innego…. Po więcej szczegółów zapraszamy do biblioteki.

W dniach 25-27 kwietnia zapraszamy uczniów do udziału w konkursach czytelniczych – „Podróż z Maleszką”, „Bez zmrużenia oka”, „Znane cytaty”.  W tych dniach na tablicy w bibliotece będą prezentowane  zadania, za rozwiązanie  których można zdobyć codziennie punkty. Wystarczy zapisać odpowiedzi na kartkach i każdego dnia do godziny 16.00 przynieść do biblioteki szkolnej. Na zakończenie konkursów punkty zostaną zsumowane, a zdobywcy największej ilości nagrodzeni. Podsumowanie wszystkich konkursów nastąpi 4 maja.

Zapraszamy do zabawy!!!

tolkien

John Ronald Reuel Tolkien (1892 – 1972) był angielskim pisarzem, profesorem filologii klasycznej oraz znawcą literatury staroangielskiej, wykładającym na Oxfordzie. John Ronald Reuel Tolkien uważany jest za prekursora gatunku fantasy w literaturze.  W jego powieści pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” po raz pierwszy pojawił się szeroko wykorzystywany we współczesnej literaturze fantasy motyw walki dobra ze złem, czy drużyny zjednoczonej przez wspólny cel.

Zapraszamy wszystkich miłośników literatury fantasy do szkolnej biblioteki od 25 do 31 marca. Czekają na Was liczne atrakcje:

  1. Rozwiązywanie zagadek – przewidziane nagrody.
  2. Kody QR – Tego dnia w bibliotece będą wywieszone kody QR. Po zeskanowaniu telefonem ukażą Wam się ciekawostki o Tolkienie.
  3. Pisanie listów w języku elfickim.
  4. Głośne czytanie, również w języku ukraińskim.

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Organizatorzy:  Alina Stachowiak, Joanna Kita

Wirtualna biblioteka 1
Wirtualna biblioteka 2
Wirtualna biblioteka 3 class=
Wirtualna biblioteka 4
Wirtualna biblioteka 5
Wirtualna biblioteka 6
Wirtualna biblioteka 7

propozycje czytelnicze 18 – 24 maja

propozycje czytelnicze 11 – 17 maja

propozycje czytelnicze 04 – 10 maja

propozycje czytelnicze 27 kwietnia – 03 maja

Warto Przeczytać 🙂

Nauczyciele bibliotekarze – Pani Ala i Pani Joanna polecają książki, które warto przeczytać 🙂

> propozycje czytelnicze 20 – 26 kwietnia

> propozycje czytelnicze 13 – 19 kwietnia

> propozycje czytelnicze 6 – 12 kwietnia


Gdzie po lektury?

Drodzy uczniowie, jeśli nie zdążyliście wypożyczyć lektur ze szkolnej biblioteki przed zalecaną domową kwarantanną, podajemy strony internetowe, na których dostępna jest część lektur szkolnych. Zachęcamy do korzystania z biblioteki internetowej Wolne Lektury https://wolnelektury.pl/ lub https://lektury.gov.pl/

Znajdziecie tam lektury w wersji elektronicznej zupełnie za darmo. Z powodu ograniczeń licencyjnych niestety nie będzie tam wszystkich tytułów. Literatura znajdująca się w Wolnych Lekturach jest w całości w domenie publicznej, tzn. nie obejmują ją prawa autorskie. Z tego dobra możemy więc śmiało korzystać zupełnie legalnie. Wszystkie utwory tam zamieszczone można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

W razie pytań służymy pomocą i radą od poniedziałku do piątku w godzinach pracy:

Alina Stachowiak – Alina.Stachowiak@sp3zabki.pl             8.00 – 14.00

Joanna Kita          –  Joanna.Kita@sp3zabki.pl                      10.00- 16.00

Zaglądajcie proszę na stronę internetową szkoły do zakładki Biblioteka. Raz w tygodniu będziemy tam zamieszczać informacje, co warto przeczytać oraz obejrzeć w teatrze nie wychodząc z domu.

 


Drodzy Uczniowie,

W związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego w naszym kraju, dostęp do bibliotek oraz instytucji kultury jest możliwy tylko online. Raz w tygodniu będziemy zamieszczać kilka tytułów, które warto przeczytać oraz co warto obejrzeć, oczywiście nie wychodząc z domu.

Warto przeczytać

Warto przeczytać


WYZWANIE CZYTELNICZE 2018 wybierz swój level

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

 

Poniedziałek 8.00 – 16.00
Wtorek 8.00 – 16.00
Środa 8.00 – 16.00
Czwartek 8.00 – 16.00
Piątek 8.00 – 16.00

NAUCZYCIELE BIBLIOTEKARZE

 Joanna Kita

mgr Alina Stachowiak

Biblioteka wspomaga realizację procesu nauczania i wychowania. Udziela pomocy w zdobywaniu przez uczniów umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystania informacji pozyskiwanych z różnych źródeł. Stosuje różnorodne formy promocji czytelnictwa, organizując imprezy biblioteczne oraz zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej.

Czytelnia dysponuje 5 stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu. Tutaj można odrobić pracę domową, przygotować się do lekcji, korzystając z księgozbioru podręcznego i czasopism. Biblioteka prenumeruje 16 tytułów czasopism dla uczniów i nauczycieli. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się: Kumpel, Victor Junior, Komputer Świat.

W wypożyczalni obowiązuje wolny dostęp do półek. Książki wypożyczane są za pomocą programu bibliotecznego MOL. Nasz księgozbiór jest ciągle wzbogacany o lektury szkolne, literaturę dziecięcą i młodzieżową oraz popularnonaukową. W bibliotece prowadzi działalność Koło Przyjaciół Biblioteki. Jest także sprawowana funkcja łącznika klasowego z biblioteką.