Dla najmłodszych

Drogi uczniu,

„Doradztwo zawodowe”… Być może wielu z Was, widząc tę nazwę
w planie lekcji, pomyślało: „A po co nam kolejny przedmiot? Przecież nie wybieramy się jeszcze do pracy…” To prawda- na razie przed Wami jeszcze kilka lat nauki. Jeśli chodzi o pierwsze zatrudnienie- dzieli Was dużo czasu, ale jeżeli chodzi o pierwsze poważne decyzje, które mają związek z tym, jaki zawód będziecie wykonywać w przyszłości, jest bliżej niż sądzicie.

Niebawem koniec szkoły podstawowej. Pojawią się pytania: „Co dalej? Którą szkołę wybrać? Która będzie najlepsza?”, a potem: „Jakie studia wybrać? Czy wybrać studia czy może szkołę policealną albo kurs kwalifikacyjny ?”  Te pytania są bardzo ważne dla każdego z Was, zaś decyzję musicie podjąć sami. Oczywiście warto jest się poradzić innych, ale ostateczny wybór należy tylko do Was. Powinniście  być dojrzali i świadomi na tyle, aby go dokonać. Tematy i zagadnienia realizowane na przedmiocie Doradztwo Zawodowe mają być dla Was wskazówką i wsparciem.

Doradztwo zawodowe to nie tylko podpowiedzi w kwestii wyboru szkoły czy zawodu. Nie chodzi o to, żebyście po zajęciach z tego przedmiotu byli pewni, że wybieracie Technikum nr 2 czy Liceum nr 4. Nie chodzi o to, byście byli pewni, że chcecie być lekarzami, prawnikami, spawaczami, pielęgniarzami, czy kimś innym. Na lekcjach doradztwa zawodowego dowiecie się jakie są Wasze zainteresowania, predyspozycje, mocne i słabsze strony, umiejętności. Dowiecie się jak wygląda system edukacji w Polsce, poznacie możliwe ścieżki kształcenia, dowiecie się czy warto planować swoją karierę zawodową , a także jakie są zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Zostanie Wam przybliżony temat rynku pracy, zawodów z nastawieniem na omówienie zawodów przyszłości oraz oczekiwaniami pracodawców.  Nauczycie się także poprawnie napisać CV i list motywacyjny oraz dowiecie się jak może przebiegać rozmowa kwalifikacyjna.

Praca zawodowa, to bardzo ważna część naszego życia. Wykonywane przez nas czynności, obowiązki powinny sprawiać nam radość, zadowolenie i satysfakcję, a nie być powodem smutku, rozczarowań czy niechęci i zmęczenia.  Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, cały czas nastawionych na zmiany. Świat pędzi do przodu w ogromnym tempie. Wielu z Was pewnie stanie przed trudną decyzją zmiany zawodu  czy miejsca pracy i dlatego warto być przygotowanym na taką możliwość, wiedzieć , jakie ma się inne opcje do wyboru. Właśnie w tym mają Wam pomóc lekcje doradztwa zawodowego. Mają one pomóc Wam w podejmowaniu mądrych, przemyślanych i dojrzałych decyzji na każdym etapie Waszej edukacji, a także pracy zawodowej.

Przede wszystkim chciałabym, abyście mieli do mnie zaufanie, abyście wiedzieli do kogo się zwrócić po poradę w kwestii wyboru szkoły, zrozumienia siebie, własnych motywacji i zachowań.

Doradztwo zawodowe to szansa dla każdego z Was, żebyście przyjrzeli się sobie, umocnili swoje zasoby i uwierzyli w to, że jesteście wyjątkowi.

Każdy z Was ma szansę na sukces!

Zapraszam do kontaktu
Iga Kowalczyk-Szczygielska