Obchody Święta Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach

Nasza szkoła – jak co roku – na początku października obchodzi święto związane z patronem – Małym Powstańcem. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla całej społeczności szkolnej. Podczas dwudniowych obchodów mamy szansę pogłębić swoją wiedzę dotyczącą Powstania Warszawskiego, a także przekazać ją w ciekawy sposób przybyłym gościom.                                                                                                                                

W tym roku  3 października 2017 r. obył się VII Rajd Szlakiem Małego Powstańca. Przypomnijmy, że jego pomysłodawcą był Dyrektor Szkoły – pan Tomasz Łukawski. Cieszymy się, że już siódmy rok możemy uczestniczyć w tej niezwykłej lekcji historii. Chociaż pogoda w tym roku spłatała nam figla (padało przez cały dzień), dobry humor nam dopisywał, a uśmiechy nie schodziły z naszych twarzy. Cały rajd odbył się nie w pobliskim lesie (jak to było zaplanowane) ale w budynku szkoły: na sali gimnastycznej, sali korekcyjnej, w salach lekcyjnych, a nawet na korytarzach. Wszyscy uczniowie już od samego rana rozstawiali w szkole swoje stanowiska.

Atrakcje przygotowane na ten specjalny dzień przez klasy 4 to:

 • tworzenie powstańczej opaski,
 • tworzenie tatuażu – symbole powstańcze,
 • układanie tangramu,
 • układanie dużych puzzli,
 • pokonanie toru przeszkód,
 • rozwiązywanie rebusów, a także quizów w języku angielskim,
 • gry planszowe,
 • nauka piosenek powstańczych,
 • wykonywanie prac plastycznych,
 • wystawa (zabezpieczonej) broni palnej z Powstania Warszawskiego,
 • poczta polowa,
 • poszukiwanie znaczników,
 • ,,selfie z Powstańcem” – wcielenie się w rolę Powstańca.
 • Klasy 5  przygotowały:
  • filmiki i prezentacje multimedialne dotyczące Powstania Warszawskiego,
  • quizy stworzone na platformie Kahoot!,
  • model czołgu powstańczego ,,Kubuś”,
  • recytację wierszy powstańczych,
  • śpiewanie ,,Zakazanych Piosenek”.

  Natomiast uczniowie klas 6 i 7:

  • tunel ze sznurkami i dzwoneczkami,
  • przenoszenie rannego Powstańca,
  • udzielanie pierwszej pomocy w punkcie medycznym,
  • wykonywanie prac przy użyciu drukarki 3D,
  • kolorowanie według klucza (i nie tylko),
  • rebusy, zagadki i krzyżówki,
  • ćwiczenie spostrzegawczości ,,Zawiszaków”,
  • szukanie ukrytej przesyłki.

  Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Ząbkach wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem, a efekty ich pracy przerosły najśmielsze oczekiwania. Wszyscy byli pod wrażeniem ich wiedzy na temat Powstania Warszawskiego.

  Naszą szkołę odwiedziła również Straż Miejska – strażnicy w interesujący sposób opowiadali o tym, w jaki sposób należy dbać o bezpieczeństwo w codziennym życiu.

  Zmęczeni, ale dumni z siebie po całym dniu zmagań, uczniowie mogli udać się do stołówki szkolnej, na której czekała na nich ciepła herbata. Uczestnicy rajdu mogli również posilić się smaczną grochówką, którą ufundowała firma ,,Elbar”, a także zjeść pyszne kiełbaski.

  Następnego dnia – 4 października odbył się uroczysty apel, na którym byli obecni: Dyrektor Szkoły – p. Tomasz Łukawski, Wicedyrektor Szkoły – p. Margarita Biedrzycka, Wicedyrektor Szkoły – p. Ewa Kacprzak, Burmistrz Miasta Ząbki – p. Robert Perkowski, kierownik Referatu Oświaty i Polityki Społecznej – p. Ewa Wiśniewska, przedstawiciele Rady Miasta, Komendant Straży Miejskiej – p. Zbigniew Forysiak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół i Placówek Edukacyjno-Wychowawczych Miasta Ząbki – p. Paweł Poboży, przedstawiciele Prezydium Rady Rodziców – p. Katarzyna Koniarczyk i p. Marzena Toton, a także przedstawiciele klas oraz przedstawiciele nauczycieli.

  Wszyscy obecni mogli zobaczyć wspaniałe przedstawienie przygotowane na tę okazję przez p. Marzenę Nowosielską i p. Iwoną Pańtę. Wspaniała gra młodych aktorów, a także przepiękne wykonanie pieśni patriotycznych sprawiły, że jeszcze długo będziemy wspominali ten niezwykły występ.

   

   

   

  Do zobaczenia za rok! My już nie możemy się doczekać! A Wy?

  Magdalena Lasecka