Współpraca ze Szkołą Podstawową Im. Księcia Siemowita IV w Gostyninie

W ramach Europe Code Week  17 października 2019r.  naszą placówkę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie.

Nauczyciele wraz ze swymi podopiecznymi zorganizowali trzy rodzaje warsztatów przeznaczonych dla uczniów oddziału przedszkolnego, klas drugich, piątych i szóstych.

Podczas lekcji były realizowane następujące zagadnienia:

1. Gry logiczne z kodowaniem prowadzone przez Annę Balcerzak z uczniami klasy 3 a.

Dzieci miały okazję poznać  gry planszowe takie jak:

– „Złapmy lwa”, która jest rodzajem mini szachów japońskich, gdzie poduszki z symbolami zwierząt zastępowały pionki, następnie dzieci mogły zagrać w parach na małych planszach,

– „Mucha”, która polega na przesuwaniu pionka „ muchy” tylko wzrokiem oraz wydawaniu odpowiednich dźwięków, gdy według ucznia jest już np. przy ścianie.

– „Kolorowe kodowanie”, gdzie dzieci musiały odwzorować wzór ułożony przez prowadzącego za pomocą określonych kolorów za pomocą korków.

1. Jesienne kodowanie z kolorami, które koordynowała Pani Jola Rosińska i Mariola Lewandowska.

Uczniowie wykorzystując matę kodowali drogę jeża do domu, układali na macie borowika. Dużą radość sprawiła dzieciom gra „ Zakodowane figury” za pomocą klocków Dienesa  oraz „ Dobierz kolor.

1. Programowanie w Alice 3 zostało zaprezentowane przez Dyrektora szkoły w Gostyninie Pana Roberta Pypkowskiego oraz uczniów klasy Va, Vb i VIa.

Ta forma warsztatów była przeznaczona dla uczniów klas piątych i szóstych.

Alice to intuicyjne narzędzie, wykorzystujące technikę przeciągnij i upuść (drag and drop). Pozwala uczniom na obserwowanie wykonanych animacji w locie oraz szybkie przyswojenie zasad łączących reguły programowania. Uczniowie klas piątych i szóstych przygotowali program pt. „ Gimnastyka”, który dawał możliwość programowania ruchu bioder, kolan, rąk i głowy.

Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Szkoły W Gostyninie Panu Robertowi Pypkowskiemu, Paniom nauczycielkom oraz ich podopiecznym za trud włożony w przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów związanych z nauką programowania.

Anna Kuśnierz