VI edycja programu Złote Szkoły NBP została rozstrzygnięta!

Certyfikat Złota Szkoła NBP

12 czerwca 2026 r. podczas gali finałowej w siedzibie NBP poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji programu, która odbyła się pod hasłem: „Zadbaj o swoje finanse z wiedzą o banku centralnym”. Udział w projekcie  wzięły 442 szkoły z całej Polski. Prestiżowy tytuł i certyfikat „Złotej Szkoły NBP” oraz 4000 zł zdobyła Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Ząbkach. Koordynatorem projektu był Wiesław Moszczyński.

Znaleźliśmy się w Złotej 100 Narodowego Banku Polskiego (50 szkół podstawowych i 50 szkół ponadpodstawowych) za najlepiej zrealizowane wszystkie zadania obligatoryjne VI edycji. Zadania, które wykonaliśmy to:

Innowacyjna lekcja z ekonomią – odpowiedzialni nauczyciele: Renata Siłakowska i Jacek Siłakowski

Zadanie polegało na przeprowadzeniu innowacyjnej lekcji szkolnej na temat: Zadbaj o swoje finanse z wiedzą o banku centralnym w ramach dowolnego przedmiotu. Lekcja miała mieć interdyscyplinarny charakter, tzn. łączyć tematykę ekonomii z innymi dziedzinami wiedzy. Lekcja mogła być przeprowadzona raz lub wielokrotnie. Innowacyjna lekcja ekonomii to taka, która wspiera rozwój wiedzy i umiejętności ekonomicznych uczniów w twórczy i angażujący sposób oraz zastosowano do jej przeprowadzenia nowoczesne metody i narzędzia dydaktyczne.

Warsztat uczniowski – odpowiedzialny nauczyciel: Paulina Marjańska

Zadanie polegało na przeprowadzeniu przez uczniów z drużyny zajęć edukacyjnych dla uczestników na temat: Zadbaj o swoje finanse z wiedzą o banku centralnym. Można było przeprowadzić jeden warsztat lub cykl zajęć. Uczniowie przeprowadzali warsztat samodzielnie, mając wsparcie opiekuna merytorycznego. Warsztat miał łączyć naukę z zabawą i doświadczeniem praktycznym. W trakcie warsztatu uczniowie z drużyny przekazali zdobytą wiedzę ekonomiczną z zakresu tematu edycji oraz włączyli uczestników w jego przebieg.

Debata szkolna (forma stacjonarna, rodzaj debaty dyskusja plenarna) – odpowiedzialny nauczyciel Wiesław Moszczyński

Zadanie polegało na przeprowadzeniu przez uczniów debaty szkolnej na temat: Zadbaj o swoje finanse z wiedzą o banku centralnym. Można było wybrać dowolną formę debaty. Debata mogła być przeprowadzona w szkole lub w dowolnym miejscu raz lub wielokrotnie dla jednej lub wielu grup uczestników. Ważne, aby uczniowie samodzielnie przeprowadzili debatę, wykorzystując zdobytą wiedzę ekonomiczną związaną z tematem edycji. Ważna była kultura dyskusji, ciekawe ujęcie tematu debaty oraz udział w debacie jak największej liczby uczestników.

Przedstawiamy skład naszej złotej drużyny, która wykonywała poszczególne zadania: Eliza Wiśniewska kl. 8, Aleksandra Tatarczuk kl. 8 Nikola Markowska kl. 8, Damian Kisiel kl. 8, Barbara Sachanowicz kl. 8, Ignacy Danielewicz kl. 8, Jakub Krasowski kl. 7, Franciszek Kowal kl. 7, Jakub Maziarz kl. 7, Ahata Tyrkalowa kl. 7