List do rodziców – „Dlaczego warto czytać książki dzieciom”

istockphoto x

Szanowni Państwo!

W dobie szeroko pojętej cyfryzacji (komputerów, telewizji, portali społecznościowych itp.) czytanie książek stało się mało popularne. Współczesny młody człowiek jest osaczony mediami, a wartości jakie niesie ze sobą czytanie książek, zostały niemal całkowicie pominięte i zapomniane.

Aby na nowo rozbudzić w dzieciach chęć do czytania książek i czerpania z ich treści korzyści, niezbędna jest współpraca szkoły i rodziców. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu nawyku czytania, bo pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w jego domu rodzinnym. Od dawien dawna to rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki, opowiadania i wiersze. Nie rezygnujmy z tego, postarajmy się tę tradycję kontynuować.

Szkoła to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u dzieci zamiłowanie do czytania książek. Wyrabianie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki dla dziecka stały się ważne, może się udać tylko dzięki współpracy domu i szkoły. Korzyści płynące z czytania przyczynią się do rozwoju języka i umiejętności rozumowania świata, będą wspierać rozwój psychiczny dziecka, wzmocnią poczucie jego własnej wartości, wzbogacą zasób słownictwa, oraz ukształtują na całe życie nawyk czytania i poszerzania wiedzy.

Drodzy rodzice zachęcamy Was bardzo gorąco do codziennego głośnego czytania dzieciom.

logo

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z nowym księgozbiorem.

PORADNIK DLA RODZICÓW

>>Jak (i dlaczego?) zachęcać dzieci do czytania?<< PDF