Konkurs „Matematyka bez granic” w naszej szkole

konkursMatmarcae

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Matematyka bez granic” organizowany jest pod auspicjami Rady Europy. W Polsce patronat nad nim objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne. Konkurs ma niespotykaną formę, gdyż startują w nim całe klasy. Jego celem jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy krajami, regionami i szkołami. Ma interdyscyplinarne zadania i jest adresowany do szerokiego kręgu uczniów, nie tylko do najlepszych matematyków. Liczą się w nim także: umiejętność współpracy i podziału zadań w grupie, pomysłowość, wyobraźnia, zdolności językowe i plastyczne (konstrukcje, wycinanki, budowanie modeli brył). Konkurs bardzo integruje zespół klasowy.
Zadania nawiązują do konkretnych sytuacji życiowych i pokazują zastosowanie matematyki w życiu codziennym i w innych dziedzinach nauki. Są skorelowane z innymi przedmiotami. Dla polskiej szkoły są to zadania bardzo nietypowe. Mają zróżnicowany stopień trudności i tematykę, więc każdy uczeń w klasie może się czymś wykazać. Jedno z zadań podane jest w językach obcych i tak też trzeba zapisać jego rozwiązanie.
Konkurs „Mathématiques sans frontiéres” przywędrował do nas z Francji, gdzie do dziś mieści się jego „sztab światowy”. Pierwsza edycja odbyła się w 1989 roku, a Polacy startują w nim od 1993 r. Od 2001 r. patronat nad polską edycją konkursu objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne. Początkowo organizacją konkursu zajmował się Komitet Krajowy w Nowym Sączu, ale w 2007 r. został on przeniesiony do Zielonej Góry. Obecnie w konkursie uczestniczy ponad dwadzieścia siedem krajów z całego świata.  9 marca 2017 roku z zadaniami konkursowymi zmierzyli się również uczniowie naszej szkoły.

Trzymamy kciuki za uczniów klas 5a i 5b oraz 6c, 6d, 6e, 6f i z niecierpliwością czekamy na wyniki.