„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – Narodowe Czytanie w naszej szkole

Jedenasta edycja Narodowego Czytania odbywa się w Roku Polskiego Romantyzmu, który ustanowił Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z okazji obchodów  w 2022 roku 200-lecia pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Prezydent Andrzej Duda wybrał w tym roku „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza uzasadniając, że romantyzm jest „istotą polskości i fundamentem nowoczesnej tożsamości naszego narodu’’. Do tej ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość literatury narodowej tradycyjnie włączyła się nasza szkoła. Do udziału w ,,Narodowym Czytaniu” zaprosiliśmy Burmistrz Miasta Ząbki Panią Małgorzatę Zyśk, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Marzenę Toton, Panią Dyrektor  Ewę Kacprzak oraz uczniów klas ósmych. Wśród wybranych utworów znalazły się ,,Romantyczność”, ,,Świtezianka”, ,,Pani Twardowska” oraz ,,Pierwiosnek”.

W twórczości Adama Mickiewicza każdy z nas może znaleźć wiele aktualnych prawd i wskazówek, a język jego utworów okazuje się nie taki archaiczny, jak nam się wydaje. Spotkanie było okazją by przenieść się w świat tajemniczej i romantycznej poezji.