Udział delegacji uczniów w apelu okolicznościowym upamiętniającym Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej 

IMG

20.10.2023 r. Klasa 8A wraz z Panią wicedyrektor Renatą Sidor oraz nauczycielem historii Wiesławem Moszczyńskim, na zaproszenie Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 6 w Ząbkach, brała udział w apelu okolicznościowym upamiętniającym Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. 

Zaproszeni goście, siostra Barbara Król oraz historyk Paweł Lisiecki przedstawili zebranej młodzieży postać m.in. s. Matyldy Getter oraz motywy jakimi kierowały się osoby pomagające osobom pochodzenia żydowskiego. Matka Matylda Getter, dzięki rozbudowanej sieci sierocińców prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, prowadziła szeroką akcję ukrywania żydowskich dzieci z warszawskiego getta 

W drugiej części spotkania mogliśmy obejrzeć program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów SP 6 dotyczący działalności Ireny Sendlerowej – polskiej aktywistki która także pomagała warszawskim Żydom podczas okupacji niemieckiej. 

IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG
IMG