Festiwal Nauki z „Alicją w Krainie Czarów”. 24-25.04.2024r. 

IMG
IMG

Tegoroczny Festiwal Nauki w Szkole Podstawowej nr 3 im. Małego Powstańca
w Ząbkach to kolejny ogólnoszkolny projekt STEAMowy, którego realizacja wymagała wielu przygotowań, zaczynając od analizy tekstu utworu Lewisa Carrola oraz jego ekranizacji, poprzez tworzenie wielu dekoracji i różnorodnych zadań, które pozwoliły finalnie na przeżycie niesamowitych dni pełnych wyzwań.  

Od samego początku uczniowie z ogromnym zaangażowaniem pomagali nauczycielom, dzięki czemu cała społeczność szkolna, od oddziałów przedszkolnych po klasy ósme, stała się częścią tego wydarzenia. 

Celem projektu było: 

  • rozwijanie kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki, języków obcych i języka ojczystego, 
  • rozbudzanie ciekawości poznawczej, kreatywności i wyobraźni dzieci w pracy grupowej, 
  • rozwijanie kompetencji czytelnictwa, 
  • kształtowanie kompetencji łączenia wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin dla osiągnięcia celu, znalezienia rozwiązania problemu, 
  • inspirowanie zaprzyjaźnionych szkół do wdrażania metody STEAM, 
  • promowanie sposobów na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji, 
  • rozwijanie umiejętności współpracy w grupach, dająca możliwość uczestniczenia  
    w projektach uczniów o różnych talentach, pasjach i zainteresowaniach. 

Część artystyczna wprowadziła gości i uczniów w świat magii i pozwoliła na odkrywanie talentów aktorsko- wokalno- tanecznych. Druga część festiwalu miała charakter zaczarowanego escape roomu. W pięciu wyzwaniach w ciągu piętnastu minut uczniowie realizowali podstawę programową aż z sześciu przedmiotów. 

Użyte w projekcie narzędzia technologiczne, pozyskane w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”, wspierały różne procesy poznawcze i angażowały każdego ucznia w działanie. Ich użycie, odpowiednio skomponowane z celami zadań, przyczyniły się do rozwoju zarówno kompetencji cyfrowych, jak i kompetencji przyszłości.  

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w jego realizację. 

Dyrekcja SP3: 

p. Ewa Kacprzak 

p. Renata Sidor 

p. Iwona Pańta  

Koordynator:  

p. Katarzyna Łoś

DSC
DSC
DSC
DSC
DSC
DSC
DSC
DSC