Dobra maniera korzystania z Internetu

zdjecie dobra maniera
Logo szkoly

Dobra maniera korzystania z Internetu

Pocztę elektroniczną (służbową) należy odbierać tak często jak to możliwe i odpowiadać na każdą wiadomość. Dobrze jest, odpowiedzieć w ciągu 24 godzin od otrzymania wiadomości. Brak odpowiedzi może być źle zrozumiany i potraktowany jako lekceważenie.

W związku z tym, należy przestrzegać etykiety dobrego zachowania tak jak w kontakcie osobistym tak i przez Internet (komunikatory, poczta e-mail, portale społecznościowe).

Przykładowe zachowania:

1. Wycisz telefon podczas spotkań.
  2. Zerkanie na telefon w czasie spotkania, to brak szacunku dla drugiej osoby, a wysyłanie e-maili w czasie spotkania, to już zupełny brak kultury.
  3. W czasie pracy (biuro, szkoła, miejsca publiczne, itp.) wyciszaj telefon- włącz wibrację.
  4. Jeśli wiesz, że się spóźnisz na spotkanie -zadzwoń, nie wysyłaj SMS-a.
  5. Zawsze wpisuj temat wiadomości, listu.
  6. Szanuj czas innych.

W Internecie także obowiązuje grzeczność, punktualność, dyskrecja, itp. Nie wysyłaj widomości po godzinach pracy (z reguły jest to godzina 18:00), nie wysyłaj służbowych wiadomości w dni wolne od pracy.

• Szanuj przestrzeń wirtualną innych ludzi.
  • Nie zaśmiecaj Internetu, niepotrzebnymi wiadomościami.
  • Wysyłaj wiadomości tylko do zainteresowanych osób.
  • Szanuj język, którym się posługujemy.
  • Nie kładź telefonu na stole w miejscu publicznym (ani na innym meblu).
  • Nie przekazuj dalej czyjegoś maila bez zgody nadawcy.
  • Pisz i wysyłaj widomości w taki sposób jak byłyby one napisane na papierze i właściwie zaadresowane.  Wyobraź sobie sytuację, gdy do koperty wkładasz list, a na kopercie wpisujesz dziesięć adresów – jak myślisz, co listonosz zrobi z tak zaadresowanym listem.

A tak przy okazji, takt – to wyczuwanie, co można a czego nie.

Brak taktu to nieumiejętność zachowania w określonych sytuacjach.

Nietakt – to wszystko to, co może drugą osobę urazić.

Zespół Informatyczny Sp3 w Ząbkach

Katarzyna Łoś, Sławomir Biały, Mirosław Urbaczewski