„Dlaczego warto czytać dzieciom książki?”

aaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 „Książka nas uczy, książka cieszy,
Czasem zadziwi nas niemało.
Albo po prostu tak rozśmieszy
Jakby się dobry żart słyszało.
Książka też mądrze nam doradza
Różne wskazówki, wzory daje.
Książka w szeroki świat wprowadza,
Dalekie z nami zwiedza kraje …”
Hanna Ochocka

Szanowni Państwo w dobie wszechobecnego Internetu i zamiłowania do wirtualnego świata warto przypomnieć o wartości czytelnictwa i wspólnego poznawania literatury w formie tradycyjnej.

Książki rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, zainteresowania, wpływają znacząco na poprawę ich umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych. Dzieci mogą poznać wielu nowych bohaterów i ich zaskakujące przygody, przenieść się w świat marzeń i fantazji, podróżować w czasie razem z ulubionym bohaterem.

Wspólne czytanie bardzo zbliża, jest czasem, który spędzamy tylko z naszym dzieckiem i to jemu wtedy poświęcamy swoją uwagę. Książki i przygody bohaterów, dają mnóstwo tematów do wspólnych rozmów, do rozważań kto postąpił dobrze, a kto źle, jak powinien bohater postąpić w danej sytuacji. Literatura często opisuje sytuacje, które możemy przenieść na nasze życie codzienne. Książki budują wrażliwość i empatię, czyli umiejętność wczucia się w sytuację drugiego człowieka. Zapewniają emocjonalny rozwój dziecka, uczą myślenia, rozwijają pamięć i wyobraźnię. Pomagają poszerzyć wiedzę, uczą wartości moralnych. Czytanie rozbudza ciekawość świata i jest dobrym sposobem na nudę. Chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizji i komputerów. Doceniając te wartości literatury zachęcajcie dzieci do czytania, do odwiedzania biblioteki oraz czytajcie razem ze swoimi dziećmi.

Pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości.   

Nauczyciele bibliotekarze